Sklejka szalunkowa gładka to płyta drewnopochodna, która służy do szalowania konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych przez długi okres czasu. Składa się z nieparzystej liczby warstw forniru, które połączone są klejem specjalnie dobranym do rodzaju sklejki.
Rodzaje sklejek
Wyróżniamy sklejki brzozowe, topolowe oraz sosnowe, te rodzaje są najbardziej popularne. Natomiast istnieje również sklejka szalunkowa gładka z drewna olchowego, bukowego, a nawet z drewna egzotycznego. Przykładowe nazwy drzew egzotycznych, z których tworzy się sklejki to badi, doussie, pochodzą z Afryki, kempas i merbau z Azji oraz ipe, jatoba z Ameryki Południowej. Ich główne zastosowanie to pokrywanie podłóg.
Zastosowanie w budownictwie
Sklejka szalunkowa gładka jest materiałem, który doskonale sprawdza się na budowie, dzięki jego wytrzymałości. Płyty te są pokryte filmem fenolowym, co przekłada się na większą ilość przełożeń i w rezultacie można ich użyć wiele razy. Sklejka szalunkowa gładka ma bardzo równą powierzchnię, dlatego płyta od razu po położeniu jest gotowa pełnić swoją funkcję. Materiał ten pozwala na wykonywanie konstrukcji żelbetonowych na placu budowy. Wcześniej, przed powstaniem filmu fenolowego nie było to możliwe. Sklejka szalunkowa gładka posiada ogromną odporność na zginanie, dlatego tak często wykorzystywana jest na budowie. Są z niej budowane elementy konstrukcyjne, do tworzenia form zalewanych betonem. Konkretne gałęzie budownictwa, które wykorzystują do swojej pracy ten materiał to: przemysł samochodowy, budownictwo ogólne i wykonywanie konstrukcji żelbetowych.
Dowiedz się więcej na https://www.sklejkaorzechowo.pl/!