Często chodząc po sklepie, widzimy na jego suficie liczne kamery, rozmieszczone na terenie całego obiektu. Stosowany w placówkach monitoring cctv, jest jednym z najczęściej spotykanych rodzajów zabezpieczeń na terenie galerii, centrów handlowych i pojedynczych sklepów.
Jak działa ten rodzaj monitoringu?
Monitoring cctv można określić jako systemem współpracujących ze sobą urządzeń, które służą do monitorowania i rejestracji obrazu w obiekcie zamkniętym- sklepach, placówkach biurowych galeriach i innych miejscach. W skład monitoring cctv wchodzą urządzenia, takie jak: rejestratory, przewody i monitory video, kamery przemysłowe oraz dołączone do nich obiektywy, zasilacze i przewody zasilające, zestawy bezprzewodowe do transmisji sygnału audio / wideo i przewody, obudowy, uchwyty oraz inne akcesoria. Mogą być używane także routery internetowe.
Oczywiste jest, że każdy monitoring cctv rózni się od siebie, ze względu na użyte elementy składowe i całą konstrukcję.
Jak długo przechowywane są materiały z monitoringu?
Zgodnie z przepisami prawa, czas w jakim można przechowywać materiał z monitoring cctv, czyli monitoringu wizyjnego, nie powinien przekraczać 3 miesięcy od dnia nagrania. Po tym okresie, należy usunąć i trwale zniszczyć wszystkie materiały video, chyba że pozostałe przepisy stanowią inaczej. Z racji niedoprecyzowania konkretnej długości czasu, pracodawcy sami powinni w jednoznaczny i konkretny sposób, określić czas przechowywania nagrania z monitoring cctv, który będzie się mieścił w granicach postawionych w przepisie prawnym.
Dowiedz sie więcej