Trochę nowin w kwestii mundurów strażackich

Mundury strażackie

Symbolem szczególnym straży jest szeroka, ciemna odzież ochronna naznaczona dużą ilością pasów odblaskowych, jednakże mundury strażackie występują w paru wariantach, jakie różnią się przede wszystkim przeznaczeniem.

Jako pierwszy typ można wskazać umundurowanie reprezentacyjne, innymi słowy wyjściowy i odświętny. Tenże kostium różni się jedynie dodatkiem, którym jest kolejno – czarna podbicie i srebrno-niebieski sznur, natomiast wykorzystuje się je w innych okolicznościach:
Mundur wyjściowy obowiązuje w czasie obrad władz statutowych OSP a także oddziałów ZOSP (Związku Ochotniczych Straży Pożarnych) a także w przypadku gdy strażak pojawia się jako ich przedstawiciel na oficjalnych zebraniach.
Tymczasem mundur galowy przyozdobiony medalami, orderami a także odznakami jest zakładany wyłącznie w momencie uroczysytości państwowych a także w Dniu Strażaka oraz również podczas uroczystości mających ważne znaczenie dla całej OSP.

sklep pożarniczy

Drugim rodzajem jest mundur koszarowy, jaki przez znaczną ilość strażaków uważany jest za najbardziej wygodny. W jego skład wchodzą spodnie, kurtki oraz czapki utrzymane w ciemnej tonacji z wyeksponowanym napisem „STRAŻ”. Do tegoż kostiumu obowiązuje obuwie na twardym spodzie zaś tworzywo, z którego są stworzone zewnętrzne warstwy jest odporny na wodę a także olejoodporny. Kostium koszarowy może być użyty podczas akcji ratunkowej, ale o tym zadecydować może tylko kierujący akcją po rozpoznaniu zagrożenia.

Ostatnim wariantem a także zarazem najpopularniejszym jest mundur bojowy. Przeznaczone są głównie do akcji ratowniczych, wskutek tego charakteryzują się bardzo wysoką jakością sporządzenia a także użyciem nowoczesnych technik gwarantujących osłonę przed działaniem czynników mechanicznych, powierzchniowych, oraz specyfikami chemicznymi, czynnikami atmosferycznymi, wodą oraz gorącem i ogniem. Strój ów ma zapewnić całkowite bezpieczeństwo w trakcie ekstremalnych warunków, niedozwolone jest stosowanie naruszonych elementów ani uzupełniających sprzętów, jakimi jest obuwie ochronne czy hełm.