Symbol rodzinnego ciepła

http://www.spartherm-krakow.pl/piece-kaflowe/

Krążąc myślami po zaułkach historii szukam symbolu domu, szukam wyrazu architektonicznego piękna obudowanego w ciekawy kształt, wykonanego z solidnych materiałów. Piece kaflowe to nie tylko architektoniczne cuda, ale w kulturze symbol rodzinnego ciepła. W szlacheckiej Polsce przy takich piecach siadywały rodziny magnackie dyskutując i ucztując. Były takie piece ozdobą dworu lub pałacu, a zarazem pełniły praktyczną funkcję ogrzewając pomieszczenia. Wśród biedniejszych warstw ludności posiadanie pieca kaflowego było symbolem luksusu. Na jego budowę mogli sobie pozwolić jedynie bogatsi gospodarze chłopscy i zamożni mieszczanie. W często jednoizbowych mieszkaniach i chatach piec kaflowy był centrum życia. Szczególnie zimą gdy oknami wgryzał się mróz każdy domownik doceniał piec kaflowy jako źródło ciepła, ozdobę domu i miejsce przygotowywania posiłków.
Z technicznego punktu widzenia piec kaflowy działa na zasadzie akumulacji ciepłego powietrza wewnątrz szczelnej konstrukcji po rozpaleniu ognia na palenisku.
Sama idea pieca kaflowego przywędrowała do krajów wschodniej europy z Niemiec. Tradycyjnie obiekt powinien być wykonywany z dobrze wypalonej cegły szamotowej w postaci słupa obkładanego z wewnątrz ceramicznymi kaflami. Najważniejszym miejscem pieca jest palenisko, do którego wkłada się materiał opałowy. Jako zamknięcie paleniska były zazwyczaj wykorzystywane drzwiczki żeliwne. Dziś w epoce powrotu idei budownictwa dworkowego ponownie stają się modne piece kaflowe jako ozdobne i praktyczne bo długo utrzymujące ciepło. Zamiast żeliwnych drzwiczek stosuje się szklane pozwalające obserwować proces spalania i upodobniające piec kaflowy do kominka.
Ale co z dymem? Czy rozwiązano kwestię ulatniającego się często czadu i dymu z nieszczelnych pieców? Odpowiedź jest twierdząca. We współczesnych piecach pochodzących z solidnych marek najważniejsza jest troska o zdrowie klienta i wygodę użycia. Wszystkie piece są poddawane szczegółowym testom i muszą być zgodne z normami bezpieczeństwa.