rodzaje transformatorów

4 główne rodzaje transformatorów

Świat, w którym żyjemy jest bardzo zróżnicowany – nawet każdy transformer jest inny. Zapraszam do sprawdzenia artykułu, w którym przedstawiam 4 główne rodzaje transformatorów. Wszystkie różnice w świecie transformatorów wynikają z unikalnych potrzeb, które konkretne typy transformatorów muszą spełniać. Zachęcam do zapoznania się z pełną treścią.

Spis treści:

  1. Transformatory bezpieczeństwa – obniż napięcie do bezpiecznego;
  2. Transformatory separacyjne spełniające podobną funkcje co bezpieczeństwa;
  3. Autotransformatory, czyli transformatory z tylko jednym uzwojeniem;
  4. Transformatory toroidalne, które składają się z dwóch lub więcej uzwojeń;
rodzaje transformatorów

Wypadałoby zacząć taki artykuł od opisania czym w ogóle są transformatory. Najbardziej ogólnie rzecz biorąc transformatory to takie elektryczne maszyny, która służą do przenoszenia elektrycznej energii przemiennego prądu z jednego obwodu elektrycznego do drugiego drogą indukcji, przy zachowaniu pierwotnej częstotliwości.

Zasilanie urządzeń elektronicznych i elektrycznych w naszych domach i mieszkaniach realizowane jest między innymi dzięki wykorzystaniu transformatorów. Z tego względu uważam, że warto dokładniej przyjrzeć się najpopularniejszym rodzajom transformatorów. Zapraszam do lektury.

rodzaje transformatorów

Transformatory bezpieczeństwa – obniż napięcie do bezpiecznego

Pierwszy rodzaj transformatorów, na których opis się zdecydowałem to transformatory bezpieczeństwa – oferują one dostosowanie napięcia do bezpiecznego. Są one odporne na zwarcia. Odpowiednie transformatory bezpieczeństwa powinny być zgodne z normą PN-EN 61558-2-6:2009.

Zdarza się, że nawet nie wiem jak dużą role w naszym życiu odgrywają transformatory ochronne. Jak wskazuje nazwa tych transformatorów – ich zadaniem jest nas chronić przed niebezpiecznymi zwarciami lub innymi możliwymi awariami instalacji elektrycznych.

Transformatory separacyjne spełniające podobną funkcje co bezpieczeństwa

Transformatory, które zwane są separacyjnymi wypełniają podobne funkcje co opisane wcześniej transformatory bezpieczeństwa. Główną zasadą działania tego rodzaju transformatorów jest to, że napięcie wyjściowe równa się napięciu wejściowemu. Posiadają one także specyficzną izolację między uzwojeniem wtórnym i pierwotnym.

Warto zaznaczyć są główną formą ochrony przeciwpożarowej. Występują na obszarach, które grożą porażeniem prądem, czyli w miejscach gdzie wykorzystuje się sprzęty o wysokim napięciu. Dodatkowo często są to przestrzenie o dużej wilgotności, np. specyficzne wnętrza metalowych zbiorników, silosów itp.

rodzaje transformatorów

Autotransformatory, czyli transformatory z tylko jednym uzwojeniem

Ten rodzaj transformatorów wykorzystywany jest np.: w laboratoriach, nie dopuszcza się natomiast do wykorzystywania autotransformatorów np. w kopalniach. Taka sytuacja wynika z możliwości płynnej regulacji uzwojeń w tych transformatorach.

Należy też w tym akapicie wspomnieć, że autotransformatory są wykorzystywane podczas uruchamiania silników indukcyjnych o bardzo wysokiej mocy. Ten rodzaj autotransformatorów jest zwany rozruchowym.

Transformatory toroidalne, które składają się z dwóch lub więcej uzwojeń

Jeśli chodzi o transformatory toroidalne to są transformatory, na które składają się dwa lub więcej nawiniętych uzwojeń na wspólny rdzeń o toroidalnym kształcie – stąd też nazwa tego rodzaju transformatorów.

Interesujący aspekt tych transformatorów to ich konstrukcja, gdyż dzięki nie straty w rdzeniu są wiele mniejsze, sam poziom hałasu dużo niższy, a reaktancja rozproszenia jest mała – wszystko jest to w porównaniu do transformatorów kształtowych.

rodzaje transformatorów

Podsumowanie

Należy pamiętać żeby zwrócić uwagę, przy zamawianiu różnych rodzajów transformatorów, na to jak wykonane są jego wszystkie komponenty. Każdy musi być wykonany z najlepszej jakości materiałów. Dodatkowo warto też wiedzieć czy konkretny transformator spełnia wszelkie jakościowe standardy międzynarodowe.

rodzaje transformatorów