zakładanie ogrodów w pomorskim

Odmiany borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska to prawdziwy hit ostatnich lat.

Jest coraz częściej obecna na stołach Polaków, a co za tym idzie również w ich ogródkach i ogrodach. Jest to roślina dość wymagająca, ale każdy poradzi sobie z jej uprawą, pod warunkiem, że wybierze odpowiednią odmianę.
Borówka amerykańska odmiany 'Bluetta’ to świetny wybór, jeśli zależy nam na tym, aby jak najwcześniej zrywać dojrzałe owoce. Już w połowie lipca można cieszyć się ich wyjątkowym smakiem. Dodatkową zaletą jest niewątpliwie dość mała wrażliwość na mróz.
Kolejną interesującą, wczesną odmianą borówki amerykańskiej jest 'Duke’. Już od dawna jest ona uprawiana z sukcesami przez Polskich plantatorów. O jej popularności zadecydowało to, że owocuje obficie i bardzo regularnie. Cechuje ją również duża odporność na choroby.
Odmiana 'Spartan’ rodzi owoce, które świetnie sprawdzają się do wykonywania przetworów, takich jak soki, mrożonki i dżemy. Oczywiście nadają się również do bezpośredniego spożycia. Dzięki temu, że kwiaty rozwijają się dość późno, nie zagrażają im wiosenne przymrozki.
Nieco późniejszą odmianą borówki amerykańskiej jest 'Bluecrop’. Nosi ona dumne miano „królowej borówek” – zna ją i uprawia niemal cały świat. Jej owoce są jasnoniebieskie i bardzo duże. Dojrzewają one w pierwszej dekadzie sierpnia i mają bardzo przyjemny smak.

amerykańska borówka
amerykańska borówka

Przykładem późnej odmiany borówki jest 'Bluegold’, której owoce nadają się do spożycia dopiero pod koniec sierpnia. Rośliny są bardzo wytrzymałe na suszę, mało wrażliwe na mróz i niezbyt podatne na większość chorób. Czyni to z niej idealną odmianę dla ogrodników amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą borówki amerykańskiej.
Niezależnie od tego, na jaka odmianę borówki amerykańskiej się zdecydujemy, warto pamiętać, że zbiór owoców będzie rozciągnięty w czasie. Jagody zbiera się przez okres 2 – 4 tygodni, ponieważ dojrzewają one bardzo nierównomiernie. Warto również posadzić w ogrodzie więcej niż jedną odmianę. Borówka amerykańska jest wprawdzie rośliną samopylną, ale dużo lepsze plony otrzymamy, jeśli będzie miało miejsce zapylenie krzyżowe.