diody UV

Diody UV

Technologia w XX i XXI wieku rozwija się w bardzo szybkim tempie. Każdego dnia powstają nowe urządzenia i rozwiązania, które wpływają na jakość naszego codziennego życia. Jednym z wynalazków, który znajduje zastosowanie w nauce czy przemyśle są diody UV. 

Co to są diody UV?

Podstawą do diody UV jest dioda LED, czyli dioda emitująca światło, zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. Diody LED są powszechnie używane w codziennym życiu jako obiecujący zamiennik lamp żarowych. Dioda UV wyróżnia się tym, że emituje promieniowanie ultrafioletowe, które nie jest rejestrowane przez ludzkie oko. 

Zastosowanie diody UV

Szczególne właściwości i możliwości diody UV sprawiają, że znajduje ona zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Promieniowanie ultrafioletowe może być wykorzystywane zarówno w celach naukowo-badawczych czy też w technice, jako źródło promieniowania wzbudzające materię do luminescencji czy przyśpieszające proces utwardzania. Diody UV są również używane do sprawdzania zabezpieczeń dokumentów  i banknotów. 

Przyszłość technologii 

Dzięki rozwojowi techniki diody UV coraz częściej obecne są w przedmiotach codziennego użytku. Już teraz można je spotkać w lampach służących do utwardzania lakieru na paznokciach czy w gabinetach dentystycznych. Jednak ze względu na potencjalne szkodliwy charakter tego promieniowania należy zachowywać ostrożność stosując diody UV.