Co warto wiedzieć zanim kupimy samolot?

Dla większości osób kupowanie ich pierwszego samolotu może być na równi z zakupem wymarzonego domu, dla innych jest to po prostu hobby. Na co zwrócić uwagę kupując swój własny samolot?

Po pierwsze licencja. Jeśli jeszcze jej nie masz, a już myślisz o zakupie samolotu to stanowczo odradzam. Po co kupować tak drogą rzecz jak samolot, jak nie można go używać? Loty z wynajętym pilotem nie dają takiej satysfakcji, jak własnoręcznie pilotowany pojazd. Na początek trzeba zapisać się na kurs pilotażu. Zazwyczaj ich cena nie należy do najwyższych, wynika to między innymi z małej konkurencji na rynku, wysokich kosztów utrzymania samolotów i hangarów oraz koszty paliwa. Również utrzymanie kadry profesjonalnych pilotów, to nie małe pieniądze. Sam kurs nie jest prosty, obejmuje sporo wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. Pilotowanie samolotu to duża odpowiedzialność, dlatego też taki kurs musi przygotować nas jak najlepiej.
	sprzedam samolot

Przed zakupem samolotu, określ ile pieniędzy rocznie jesteś w stanie wydać na jego utrzymanie. Samo kupno, to jedynie kropla w morzu wydatków. Będziesz musiał dowiedzieć się ile kosztuje hangar, jakie są ceny paliw i serwisu maszyny o której marzysz. Jeśli planujesz kupić używany samolot, odłóż pieniądze na niezaplanowane rachunki za naprawy i dokładne sprawdzenie go przed zakupem. Mając na uwadze kilka różnych samolotów, następnym krokiem jest określenie najważniejszych funkcji, jakie chcesz mieć w samolocie. Każdy samolot ma swoje mocne i słabe strony. Polecam zastanowić się jakie atuty powinien mieć twój idealny samolot. Parametry jakimi warto się kierować kupując samolot to bezpieczeństwo, sterowność, ładowność, zasięg, prędkość, komfort kabin czy koszty utrzymania.

Teraz, kiedy już zdecydowałeś na dany model nadszedł czas, aby go znaleźć. Czasem wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „sprzedam samolot” i znajdziemy odpowiednie oferty, ale warto także pojechać na targi samolotowe, gdzie możemy spotkać wielu pasjonatów lotnictwa, którzy pomogą nam znaleźć coś odpowiedniego.