elektrody

Co to jest badanie EEG?

Elektroencefalografia to metoda diagnostyczna, która w sposób nieinwazyjny pozwala zbadać czynność mózgu w aspekcie bioelektrycznym. Podczas badania umieszcza się na głowie elektrody eeg. W większości przypadków jest ich dziewiętnaście, a urządzenie może przypominać czepek.

Jak wygląda badanie EEG?

Do czepka założonego na głowę pacjenta doczepia się kolorowe elektrody eeg, które rejestrują sygnały, które są generowane przez neurony budujące korę mózgu. Układ nerwowy jest zdolny do generowania różnych zakresów fal elektromagnetycznych. Elektroencefalograf to urządzenie, które umożliwia neurologowi rejestrować, a następnie badać poszczególne fale. Nawet nieduże zmiany potencjału elektrycznego wykrywa się przez elektrody eeg, a następnie wzmacnia je w urządzeniu służącym do pomiarów. Wyniki badania przedstawia się w postaci charakterystycznych linii, czyli tzw. elektroencefalogramu. Kolejnym etapem badania jest dogłębna analiza wykresu, wykonana przez specjalistę. Zwykle diagnozy nie otrzymuje się od razu, lecz po kilku lub kilkunastu dniach.

elektrody eeg

Kiedy warto zrobić badanie EEG?

Na badanie EEG powinniśmy się udać przy różnego rodzaju problemach. Mogą to być napady padaczkowe, duże problemy z pamięcią, częste bóle głowy. Powodami, dla których warto udać się na to badanie, są także omdlenia z niewyjaśnionych powodów, zaburzenia wzroku lub snu, a także zatrucia neurotoksynami. Lekarz prowadzący może także zlecić zrobienie EEG po różnego rodzaju urazach głowy. Całe badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne, ponieważ doczepiane są jedynie elektrody eeg. Nie warto ignorować nawet małych uszczerbków na zdrowiu. Jedno badanie może umożliwić wykrycie ciężkiej choroby i oszczędzić stresu w przyszłości.

Więcej na https://polems.pl/akcesoria_eeg.html