Atrakcyjne informacje odnośnie transportu osób Gliwice.

Gliwice – miejscowość na prawach powiatu znajdujące się w obrębie województwa Śląskiego nad rzeką Kłodnicą. Zalicza się do największych miast aglomeracji Śląskiej.

Miejscowość posiada wysoko rozwinięty transport transportowy. Bazujący w największym stopniu na łączności autobusowej jak również w śladowym stopniu tramwajowej. Tramwaje istniały do 2009 roku, a później za decyzją ówczesnego prezydenta miasta większą część linii tramwajowych zawieszono wprowadzając w ich zastępstwo autobusy. Likwidacja wygodnych i bądź co bądź przyjaznych dla środowiska tramwajów spotkała się ze sprzeciwem obywateli, jednakże ich bunt nie został uwzględniony.

transport osób gliwice


Oprócz autobusów miejskich, które zaliczają się do Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) przewozem osób zajmują się małe busy. Są to prywatne firmy trudniące się wożeniem pasażerów na konkretnych liniach. Kwoty wyznaczane są wewnętrznie w przedsiębiorstwach a także są stosunkowo przystępne. Busy tego typu podróżują o wiele szybciej niż autobusy, bo ich ciąg jezdny przebiega w większości wypadków bocznymi ulicami jak na przykład autostradami, bądź Drogową Trasą Średnicową, co bardzo skraca okres przejazdu. Np. czas przejazdu zwyczajnego autobusu miejskiego z Katowic w kierunku Gliwic wynosi dłużej niż godzinę, nieraz dłużej gdy trwa szczyt komunikacyjny, jednak busem zajedziemy z dokładnie tego samego miejsca w Katowicach, do tego samego miejsca w Gliwicach w dwadzieścia pięć minut. Dodatkowo, bilet kosztuje jedynie kilkadziesiąt groszy więcej.

przedsiębiorstwa zajmujące się prywatnym transportem prowadzą nawet system biletów miesięcznych. Tymczasem na bilety papierowe, które nadal są do kupienia, występuje promocja np. dziesięć przejazdów za cenę dziewięciu. Tylko należy gromadzić bilety aby być w stanie je kierowcy zaprezentować.

Transport osób Gliwice to również pociągi. Kolej w mieście sięga pierwszej połowy XIX stulecia. Odbywa się nią ruch pasażerski i ładunkowy.

transport osób gliwice


Miejscowość przecinają dwie autostrady. Jedna to A1 prowadząca na Gdańsk, a pozostała to A4 łącząca Zgorzelec i Korczową. Ta autostrada włącza się do trasy europejskiej E40. Obie drogi ekspresowe na ustalonych odcinkach wymagają opłaty.